Louka kvete, voní, bzučí, … je zdrojem potravy i příbytek drobnému hmyzu, zvyšuje biodiverzitu, … její údržba je daleko snažší než pravidelné sekání trávníku, nehnojí se, nezalévá, … dělí prostor, vytváří zákoutí, …
To je několik výhod, které květnatá louka má a proto ji projektuji do každé větší zahrady. Květnatá louka se dobře hodí do sadu pod ovocné stromy, kde chodíme méně často pro úrodu ovoce, do hájku, na těžko přístupné svahy. V květnaté louce vysekáme cestičky které vedou k ohništi, k ovocným keřům, houpací síti, lavičce, …
Příprava půdy
Půdu pro výsev květnaté louky je potřeba připravit stejně jako pro výsev trávníku a proto je nejlepší zakládat obojí najednou. Jako nejlepší se nám osvědčilo místo pro louku nízko posekat, na podzim poorat a na jaře traktor s frézou připraví půdu pro setí do hloubky 10 cm. Vyrovnají se nerovnosti a odstraní nečistoty. Půda se pro louku nehnojí, naopak pro bohaté kvetení bylin se vyžaduje chudá půda.
Výběr osiva
Na českém trhu existuje několik firem zabývajících se výrobou osiva květnatých luk např. Plantanaturalis, Agrostis, Optigrün. Je možné si vybrat směsi vhodné pro suché, středně vlhké i vlhké lokality, s květy v jednotlivých barevných odstínech či pestře kvetoucí, jen s vytrvalými bylinami nebo i s příměsí letniček, které slouží k obohacení prostu v prvním roce, kdy je louka ještě nevýrazná a nekvete.
Postup setí
Tvar květnaté louky si vyměříme a vyznačíme hadicí nebo kolíky. Okraj si označíme vyznačovacím sprejem nebo pískem. Mezi loukou a trávníkem není žádný okrajník, výškový rozdíl mezi trávníkem a loukou vznikne jen jinou četností sečení. Výsevek semen vytrvalé květnaté louky je většinou 2 g/m2 při ručním výsevu. Potřebné množství osiva si smícháme se suchým křemičitým pískem nebo krupicí (abychom viděli kde už jsme zaseli), před výsevem rozdělíme na 2 poloviny a vyséváme každou zvlášť, pokaždé jiným směrem (do kříže). Hloubka setí je velmi malá – do max 0,5 cm. Pak je nutné plochu uválcovat. Do vyseté louky se ve vhodném termínu mohou vysázet ovocné stromy.
Nejvhodnější termín výsevu je jaro až brzké léto (duben - červen) a pozdní podzim (říjen - listopad) při teplotách neklesajících pod 8°C.
Sečení
Společně s osivem louky (i trávníku) vzejde mnoho plevelů. Většina z nich je jednoletých a zlikviduje je první seč. Odplevelovací seč provedeme šetrně při výšce porostu cca 20 cm. Louka se seče po odkvětu 1 – 3x ročně kosou nebo lištovou sekačkou na výšku min. 4-5 cm. Nijak se nepřihnojuje. Posekaná tráva se ponechá až do seschnutí na místě, aby se rostliny vysemenily a louka zhoustla, pak se vyhrabe, zkrmí, použije jako mulč pod ovocné keře nebo zkompostuje.
Cibuloviny
Do louky je vhodné nasadit jarně kvetoucí cibuloviny vhodné ke zplanění např. sněženky, ladoňky, hyacitovce, krokusy, botanické tulipány a narcisy, … které louku zpestří v předjaří a na jaře. Seschlé listy cibulovin brzy pohltí čerstvá zelená tráva a proto se nemusíme zabývat jejich odstraňováním.
Květy do stávající louky
Pokud se vám nechce postupovat náročnou a pečlivou přípravu půdy k setí louky, nebo máte stávající ovocný sad, kde není možné frézu kvůli poškození kořenů stromů použít, nezoufejte! Existuje i další efektivní možnost založení květnaté louky a to sice dosadbou vhodných trvalek do stávajícího porostu. Zvolte málo prošlechtěné trvalky, aby louka vypadala přirozeně - kopretina, zvonky, kosatec sibiřský, rdesno hadí kořen, řebříček, podzimní astry, hvozdíky, kakosty, prvosenky, …
Nejprve je potřeba stávající porost pokosit. Tvar květnaté louky si vyměříme a vyznačíme. Trvalky se rozmístí do louky nepravidelně po menších skupinkách i jednotlivě. Pod korunami stromů lépe dále od kmenů stromů. Výsadba se provádí rýčem a to tak, že se na šířku rýče odryje stávající porost, do čtvercové jámy se vloží rostlina, doplní se půda, utlačí okolo a zalije min 3 l vody. Travní drn se k rostlině nevrací, aby nemusela ze startu bojovat s konkurenčním porostem.
A výsledek může vypadat i takto. Foto a realizace Nigell Dunnett na své zahradě.