Vila Machů se zahradou

Dům a zahrada k sobě nerozlučně patří. Jedno druhé musí respektovat a doplňovat, aby vznikl harmonický celek. 

Po vskutku zdařené opravě historické vily postavené na konci devatenáctého století lékařem Ignácem Bönischem v Kopřivnici, ve které nyní sídlí kavárna a penzion manželů Machů, nastal čas upravit její okolí a zasadit ji do příjemného prostředí, kde se budou návštěvníci cítit dobře. Díky tomu, že majitelé přistoupili k budování zahrady stejně citlivě jako k rekonstrukci vily, mohla vzniknout krásná zahrada, která vás přenese do starých časů první republiky.

V předzahrádce kavárny, zasazené do zeleně, hosté ochutnávají zákusky a popíjejí kávu. Prostředí jim zpříjemňují záhony hortenzií, stínomilné trvalky a keře, které oddělují předzahrádku od komunikace. Zpevněné povrchy změkčují polštáře zvonků a po zábradlí terasy se vine plamének.

Nechybí ani pravidelná bylinková zahrádka s aromatickými rostlinami a trvalkami s jedlými květy, které zásobují místní kuchyni a bar. A tak si v létě můžete objednat domácí mátovou, meduňkovou či levandulovou limonádu ozdobenou například květem denivky nebo bohyšky.

Kovaný plot lemuje živý, habrový, který časem vytvoří soukromí pro akce konané na prostranství za domem. Zároveň tvoří pozadí pro bohatě kvetoucí trvalkové záhony, které zdobí zahradu od jara až do podzimu. Staleté lípy vytvářejí příjemný stín pro odpolední posezení.

Výběr rostlin respektuje dobu, ve které byla vila postavena a tak v zahradě potkáte staré známé druhy rostlin - z jara kvetoucí magnolie, okrasné třešně, pěnišníky, narcisy i tulipány. V létě zahradu zdobí růže, hortenzie, pivoňky, orlíčky, plamenky a další trvalky. Rostliny jsou barevně laděny k fasádě domu a střídají se v kvetení v barvách od bílé, meruňkové, oranžové až po růžovou.

Je skvělé, že spojením odhodlání, nápadu, poctivé řemeslné práce a tradičních hodnot, vznikl v Kopřivnici další funkční, krásný a živý prostor, kde můžete přijít jen tak posedět, občerstvit se, nebo se jen tak pokochat květinami. 

Časné léto v zahradě

fotografie - Jakub David