Zahrada u chalupy, stavení nebo roubenky by měla především dýchat venkovem, kvést, vonět, chutnat, …, jako za časů našich babiček. Jak takovou zahradu vytvořit, čím se inspirovat, aby vypadala jako z obrazu starého malíře a abychom se tam cítili jako na prázdninách u babičky?
Je třeba zapátrat po tom, jak zahrady za starých časů vypadaly. Základními principy byly úzká návaznost na uspořádání vesnice, okolní krajinu a život venkovských obyvatel. Venkovská zahrada měla především hospodářskou funkci - prostor pro provozní činnosti (sušení, bělení prádla,…), pěstování užitkových plodin pro obživu i jako zdroj materiálu, výběh pro hospodářská zvířata. Ale ani tehdy v zahradě nechyběly okrasné záhony, bylinky, trvalky určené k řezu, letničky, cibuloviny.
Rostliny ve venkovské zahradě sloužily k mnoha účelům - jako potrava (ovoce, zelenina); zdroj paliva (dřevo, klestí); výrobní materiál (proutí na košíky); pro léčivé a kosmetické účinky, barvení (byliny); pro hospodářská zvířata (podestýlka, krmivo); náboženské důvody (růže, lilie); výzdoba (domovů, hrobů, kaplí, slavnosti), včelařské (jíva, lípa); strom jako ochrana před bleskem, ohněm, větrem; stromy hraniční, rodové či vysázené k slavnostní události.
Vesnické zahrádky byly typické svou přirozeností a funkčností, místo zde neměly jehličnany ani tvarované dřeviny, naopak rostly v nich ovocné stromy, domácí listnaté dřeviny, keře, kvetoucí trvalky, cesty byly nezpevněné či vyskládané z kamenů, ploty jednoduché dřevěné, …
Zahrady byly prostorově tvořeny třemi částmi - předzahrádkou, dvorem a selskou zahradou se sadem.
Předzahrádka byla nejzdobnější, reprezentativní plocha u obytných stavení. Byla lemovaná nízkým dřevěným plůtkem, často se v ní nacházela lavička pro sousedské popovídání. V předzahrádce od jara do podzimu kvetly dlouhověké trvalky k řezu - pivoňky, kosatce, plamenky, denivky, hvězdnice, … Nahodilou proměnlivost záhonům propůjčily letničky a dvouletky, které se samy přesívaly z místa na místo - měsíčky, chrpy, krásenky, rudbekie, … pomněnky, topolovky, náprstníky, divizny, slézové růže, … Z cibulovin se na jaře postupně objevovaly modřence, tulipány, narcisy, v létě pak lilie a jiřinky.
Venkovský dvůr byl kvůli provozu volným prostranstvím, stínil jej vysoký listnatý strom (ořešák, lípa, …), sloužil také jako výběh pro zvířata, býval zde hnůj, suchý záchod, holubník, studna.
Za dvorem se nacházela selská zahrada s množstvím záhonů zeleniny, bylinek, aromatických rostlin. Podle zahrady byly vysázeny ovocné (angrešty, rybízy) i okrasné keře (růže stolistá, pustoryl, mandloň nízká, šeřík, …) Na jejím konci byly v řadách vysázeny vysokokmeny ovocných stromů, pod nimi kvetla louka nebo se mezi nimi pěstovala zelenina. Na ovocný sad často mohly navazovat políčka, louky, aleje.
V současné době hospodářská funkce zahrad oslabila a naopak se posílil význam rekreace. S tím se proměňuje i venkovská zahrada. Přizpůsobuje se soudobým potřebám, požadavkům a využitím. Zároveň by však měla stále respektovat historický vývoj. Tam kde se to podaří, dotváří venkovská zahrada významným způsobem krásu a jedinečnost českého venkova.
venkovské zahrady v Trojanovicích, foto Jakub David.
Jaké zásady dodržovat, aby vaše venkovská zahrada odpovídala požadavkům moderní doby a podobala se té ze starých časů?
venkovská zahrada k venkovskému domu
zachovejte staré stromy pokud je to jen trochu možné
používejte domácí listnaté stromy, keře, ovocné stromy - vysokokmeny
trvalkové záhony zaplňte barevnými trvalkami - základ z dlouhověkých, osvědčených druhů; mezery mezi nimi vyplní přesévající se letničky a dvouletky; na jaře v záhoně i trávníku vykvetou cibuloviny; hlavně žádná textilie ani kamínky v záhoně, jen kompost a mulč
trávník bylinný, bez chemie a závlahy
v sadu nechejte vyrůst květnatou louku a vysekejte v ní chodníčky
pěstujte ovoce, zeleninu, bylinky
chovejte zvířata - slepičky, včely, … krmte ptáky, nechte u vás zabydlet žáby, slepýše, ještěrky, ježky, netopýry, …
jako oplocení zvolte volně rostoucí živý plot, nebo jednoduchý plaňkový plot
kámen používejte účelně - na cesty, zídky, ne jako dekoraci
do zahrady umístěte několik odpočívadel - lavičky, houpací sítě, křesílka, jídelní stůl, ohniště, … a hojně je využívejte
relaxujte prací