Bylinky na Kuksu

Léto je dobou odpočinku, obnovy fyzických i duševních sil, ale také časem, kdy můžeme načerpat inspiraci z přírody, krajiny či krásných zahrad.

hospitál Kuks

My jsme se na našich cestách vydali do Kuksu. Nově opravený barokní komplex zasazený do krajiny levého břehu Labe, vítá návštěvníka již z daleka. Hrabě Špork jej nechal vystavit na začátku 18. století a jeho zásluhou se stal perlou barokního umění. Návštěvníky láká soubor soch Ctností a Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, nově restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tanec Smrti, prohlídka kostela Nejsvětější Trojice, původní barokní lékárna U Granátového jablka. Braunův Betlém a mnoho dalšího.

Neméně zajímavá je bylinková zahrada, která se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku. Pěstovaly se zde léčivé rostliny a byliny pro potřeby zdejší lékárny, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Po druhé světové válce zahrada i areál upadají. V letech 2013 až 2015 však celý areál hospitálu prošel rozsáhlou rekonstrukcí, za kterou získal "památkářského Oskara". V rámci této rekonstrukce došlo i na obnovu bylinkové zahrady.

Nachází se v ní na 144 záhonů s léčivými rostlinami, bylinkami, ovocem a zeleninou. Zahrada ožila bzukotem hmyzu, ale hlavně zájmem návštěvníků. 

Více informací o Kuksu níže na oficiálních stránkách, nebo ve videu s kastelánem Liborem Švecem - hostem Lucie Výborné na Radiožurnálu.