Za tajemstvím motýlů

V mateřské školce Várenská v Moravské Ostravě vznikl báječný tématicky zaměřený vzdělávací projekt pro děti s motem: "Za tajemstvím motýlů" 

Jeho součástí je mnoho aktivit zaměřených na motýly, které v MŠ probíhají. Mezi jinými i pozorování zrození motýla. Děti si domů odnesly housenky motýlů, krmily je a pozorovaly, jak se zakuklily. Po několika dnech čekání na zázrak proměny housenky v motýla se dočkaly a společně slavnostně babočky bodlákové do přírody vypustily. 

motýl, babočka kopřivová, motýlí záhony, ktgardens, ostrava

Projekt pamatoval také na proměnu části školní zahrady v přírodní učebnu, kde by děti mohly motýly pozorovat v přirozeném prostředí.

V návrhu jsme se nechali inspirovat tvarem motýlího křídla, které se objevuje ve tvarech trvalkových záhonů, louky pro motýly i dřevěného sedátka. Použili jsme keře, trvalky i letničky, na jejichž květech si motýli ale i včely rády pochutnávají.

návrh zahrady, motýlí záhon, ostrava, ktgardens

Hmyzí hotel poskytne domov včelám samotářkám a záplava květů také dostatek potravy. Na přilepšenou mohou děti motýlům připravit cukrový roztok do motýlích pítek ve tvaru květin.

hmyzí hotel, ostrava, ktgardens

Na informačních cedulkách se dozvíte, které květy zaručeně přilákají motýly a včely. Také kdo všechno bydlí v hmyzím hotelu a jak je nám teto hmyz užitečný. 

Nevyužitých 70 m čtverečních trávníkové plochy se díky spolupráci nadšených a šikovných lidí proměnilo v krásný prostor, který přinese mnoho užitku jak zvídavým dětem, jejich rodičům i paním učitelkám, ale také pomůže přinést kousek přírody do města.

IMG_1392.jpg

Z realizace

Stav po dvou měsících od realizace