Za koupacími jezírky

V zářijovém odpoledni jsme se vydali za vodou s několika zákazníky, kteří uvažují o stavbě vlastního koupacího jezírka. Nejprve jsme navštívili přírodní koupací jezírko na samotě mezi kopci v Bystřičce.

Jedná se o jezírko typu I., tedy bez jakýchkoli technických zařízení. Voda je stojatá jako v tůni nebo rybníce. Čištění vody probíhá prostřednictvím zooplanktonu a sedimentací. V pobřežní zóně rostou vodní rostliny, které odčerpávají živiny z vody a tím ji čistí. Vodou se prohání kapr Pepa, který se živí řasami. Děti neodolaly a do jezírka skočily, voda byla báječná, osvěžující. Sice s mírným zákalem ale naprosto bez zápachu. A ten výhled při koupání!

Dále jsme pokračovali do Trojanovic, kde jsme obdivovali velké koupací jezírko typu IV. - biobazén s jednoduchým biofilmem. 

Voda v tomto biobazénu připomíná neznečištěný nížinný potok. Pomocí čerpadel s celodenním provozem v něm voda cirkuluje a čistí se přes biofiltr, který je ukrytý společně s čerpadlem v blízkém přístavku. Rostlinami je osázena jen část pobřežní zóny. Viditelnost vody je až na dno. Toto jezírko má jen jednu vadu, nejspíše necertifikovaná jezírková fólie po 2 letech působením UV záření změnila barvu z černé na bazénově modrou. 

IMG_8153.jpg

Obě jezírka mají nesmírnou výhodu bezprostředního napojení na terasu domu, což zajišťuje stálý kontakt s vodou. Vnímáte šumění padající vody, sluneční odlesky od hladiny i zrcadlící se krajinu.