Zahrada stvořená pro relaxaci

zahrada v Zelinkovicích, ktgardens, Monika Kořená, stinná zahrada, relaxace

Většina návrhů zahrad jsou zahrady u novostaveb, kdy je pozemek holý jako nepopsaný list papíru. Zdá se, že je to výhoda, když vás v navrhování budoucí zahrady nic neomezuje. Ale ta nekonečná možnost řešení je paradoxně paralyzující. Raději mám zahrady, kde musím počítat s jasně danými limity - vzrostlými stromy, nešikovně umístěnými šachtami, ... Přemýšlení v těchto mantinelech mně inspiruje k ještě lepším nápadům. 

návrh zahrady v Zelinkovicích

návrh zahrady v Zelinkovicích

Občas máte to štěstí, že máte kostru zahrady prakticky hotovou a jen propojujete do logických celků, dotváříte a zútulňujete prostor. Přesně taková byla zahrada v Zelinkovicích. Čtyři krásné vzrostlé jehličnany, kterým se návrh přizpůsobil, určily styl i účel zahrady - stinná zahrada stvořená k relaxaci. Ke stávající bodové výsadbě několika jehličnanů, azalek a keře šeříku jsme přidali do pozadí vyšší keře - javor, vilín a několik druhů hortenzií. Podrost záhonů tvoří kapradiny a trvalky - srdcovky, poměnkovce, kakosty, čechravy, hosty, čemeřice, kontryhele a další. Pod stálezelenými stromy trávník živořil a tak jsme jej nahradili půdokryvným břečťanem, kterému se i v suchém stínu dobře daří.

Zjara v zahradě vykvetou tulipány a narcisy následované jarními trvalkami. V létě zahradu zdobí převážně květy hortenzií a s podzimem se obarví listy javoru a vilínu do zářivých barev. Poslední květy sezóny nesou ploštičníky a sasanky. Zahrada nehýří množstvím barev, ba naopak, měkké odstíny zelené přispívají k jejímu klidovému vyznění. Sítě zavěšené mezi stromy slibují odpočinek po rušném dni v zelené oáze s výhledem do korun stromů. 

Osluněný prostor před terasou vyplnily odolné, dlouho kvetoucí trvalky - krásnoočka, denivky, šalvěje, levandule, šanty, rozchodníky a kakosty. Trvalky doplňují okrasné traviny. Hlavní aspekt tohoto záhonu je během léta, kdy je terasa nejvíce využívána.

Uchvátila nás stará babiččina sbírka azalek sesazených do záhonu před stodolou. Zahradu jsme navštívili v čase, kdy azalky zrovna nakvétaly a byla to opravdu nádhera. No posuďte sami.

Velmi vítám a vyzdvihuji přístup majitelů - co možná nejvíce zachovat původní výsadbu, jednak s ohledem na rostliny samotné, ale především jako úctu a vzpomínku na ty, kteří je tam kdysi, jako malé rostlinky sázeli.